آموزش حسابداری پیشرفته

آموزش حسابداری پیشرفته

مالیات چیست

مالیات چیست؟ احتمالا شما نیز مثل اغلب افراد بارها این سوال را از خود پرسیده‌اید. اما واقعا مالیات چیست و چرا باید پرداخت شود؟

مالیات هزینه ای اجباری و یا نوعی خراج است که از افراد حقیقی و حقوقی دریافت می شود و توسط یک نهاد دولتی -اعم از محلی، منطقه ای یا ملی- برای تامین مالی فعالیت های دولت و یا هزینه های مختلف عمومی بر آن ها اعمال می شود.
مالیات از مهم ترین منابع تامین سرمایه های لازم برای عمران و آبادانی هر کشور می باشد.
فرار از مالیات و پرداخت نکردن آن و یا مقاومت در برابر پرداخت مالیات،‌ طبق قانون تمامی کشورها مجازات در پی دارد.
در اقتصاد ، مالیات بر عهده هر کسی است که بار مالیات را پرداخت می کند، خواه این واحد عملیاتی باشد، مانند کسب و کار ها و یا مصرف کنندگان نهایی کالا های تجاری.

درک مالیات:

برای کمک به تامین بودجه خدمات عمومی و ایجاد و نگهداری زیرساخت‌های مورد استفاده در کشور، دولت از افراد حقیقی و حقوقی مالیات می گیرد. مالیات جمع آوری شده برای بهبود اقتصاد کشور و همه افراد ساکن در آن استفاده می شود.
در ایالات متحده و بسیاری از کشور های جهان، مالیات به نوعی پول دریافت شده توسط متولیان مالیاتی گفته می شود، این پول می تواند درآمد حاصل از حقوق باشد یا سود حاصل از افزایش سرمایه گذاری، سود سهام دریافتی به عنوان درآمد اضافی، پرداختی برای کالا ها و خدمات و غیره می باشد.
درصدی از مالیات و یا پول گرفته شده به دولت بازگردانده می شود، پرداخت مالیات با نرخ های تعیین شده توسط دولت اجباری است و بیشتر دولت ها از آژانس یا دپارتمان برای جمع آوری مالیات استفاده می کنند.

مالیات چیست-۴۸۵۷

۱.۱. مالیات بر درآمد

مالیات چیست -۶۵۴۷

۲. مالیات بر دارایی

میزان پولی که از ثروت و دارایی شخص معدی (مسئول پرداخت مالیات) دریافت می کنند که به دو دسته تقسیم می شود.

• مالیات بر ارث:

مهم ترین نوع مالیات، مالیات بر ارث است. مالیات بر ارث مالیاتی است که از اموال و دارایی های شخص که پس از فوت وی باقی می ماند دریافت می شود.

• مالیات حق تمبر:

یکی از انواع مالیات های مستقیم است که به وسیله الصاق و ابطال تمبر روی اسناد و اوراق بهادار، از شخص متقاضی دریافت می گردد این امر به دلیل به رسمیت شناختن اسناد صورت می گیرد.

۲. انواع مالیات های غیر مستقیم

در مالیات غیر مستقیم پرداخت کننده مالیات یک شخص خاص نیست، مالیات غیر مستقیم انواعی دارد که عبارتند از:

۱.۲- مالیات فروش

مالیاتی که از کالا ها و خدمات خاصی دریافت می شود، مالیات فروش مالیات مصرفی است که دولت برای فروش کالا و خدمات وضع می کند. این مالیات در محل فروش اخذ می شود و توسط خرده فروش جمع می شود و به دولت تعلق می گیرد.

۲.۲- تعرفه

مالیات کالا های وارداتی با هدف تقویت مشاغل داخلی وضع شده است، تعرفه مالیاتی است که توسط دولت برای کالا ها و خدمات وارداتی از کشور های دیگر وضع می شود و هدف آن کاهش مطلوب واردات و یا رقابت کمتر کالا ها با خدمات داخلی است. امید دولت این است که هزینه اضافه شده کالاهای وارداتی را بسیار مطلوب کند.

۳.۲- مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده (VAT) مالیاتی است که در چند سال اخیر توسط دولت وضع شده و از فعالان کسب و کار از مرحله تولید تا توزیع، اخذ می شود. مالیات بر ارزش افزوده به سه دسته: مصرفی، درآمدی، تولیدی تقسیم می شود.

مالیات بر خانه خالی

خانه‌های خالی

مالیات بر خانه های خالی و چشم‌انداز آن در این مقاله به موضوع مالیات بر خانه های خالی خواهیم پرداخت.ثبت اطلاعات سکونتی سرپرستان خانوار در

مطالعه مطلب »
کیوان اسکندری 33536

سخنی با حسابداران

سخنی با حسابداران عزیز حسابداری فقط یه شغل نیست، میتونه یه جور تمرین صبوری باشه و پشتکار. یادمه اولین روزی که در مقطع دیپلم رشته

مطالعه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *